Dołącz do czytelników
Brak wyników

Administrowanie

10 kwietnia 2019

NR 124 (Kwiecień 2019)

Mieszkanie na parterze a opłata za konserwację windy

0 48

Czy powinna być naliczana opłata za konserwcję windy dla mieszkań na parterze?

Urządzenie dźwigu osobowego, jak zgodnie z brzmieniem przepisów określana jest winda, stanowi urządzenie stanowiące część składową nieruchomości wspólnej. Zgodnie z definicją zawartą w art. 3 ust. 2 ustawy o własności lokali przez nieruchomość wspólną należy rozumieć grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali. Bez wątpienia ogólnodostępna winda nie służy wyłącznie do użytku właścicieli lokali.

Winda jako część nieruchomości wspólnej

Kwalifikując windę jako część nieruchomości wspólnej, stwierdzić należy, że zgodnie z ustawą o własności lokali brak jest podstaw do różnicowania kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej na te elementy, z których członek wspólnoty mieszkaniowej faktycznie korzysta. W zakresie utrzymania nieruchomości wspólnej i ponoszenia kosztów z tym związanych przesądza wyłącznie zaklasyfikowanie danego pomieszczenia, elementu, konstrukcji czy urządzenia do nieruchomości wspólnej.

     We wspólnocie mieszkaniowej każdy z właścicieli, członków wspólnoty mieszkaniowej z moc...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Roczną prenumeratę miesięcznika "Doradca prawny w zarządzaniu nieruchomościami"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy