Dołącz do czytelników
Brak wyników

Finanse

10 kwietnia 2019

NR 124 (Kwiecień 2019)

Obniżony czynsz w zamian za usługę sprzątania

0 44

Jeden z właścicieli  zaproponował dbanie o porządek na terenie części wspólnych za zniżkę w czynszu. Wspólnota podjęła w tej sprawie uchwałę. Ustalono, że miesięczne będzie mógł pomniejszyć czynsz o 600 zł. Czy jest to zgodnie z przepisami i jak taką formę udokumentować na przykład w urzędzie skarbowym?

Na początek trzeba odpowiednio zakwalifikować tę sytuację pod względem prawnym.

     Właściciel wykonuje na rzecz wspólnoty mieszkaniowej zlecenie za wynagrodzeniem 600 zł, a strony umówiły się co do sposobu płatności przez potrącenie wierzytelności. Jednak po pierwsze, jest to umowa zlecenia ze wszystkimi tego konsekwencjami, a po drugie, nie można twierdzić, że właściciel ma mniejsze koszty względem wspólnoty. W dokumentacji księgowej wspólnoty należy ująć pełną kwotę opłat, ponieważ to, że właściciel co miesiąc będzie wpłacać mniej na konto wspólnoty, to tylko sposób dokonywania wzajemnych rozliczeń.

     W związku ze zleceniem wykonywania określonych czynności we wspólnocie mieszkaniowej, na przykład sprzątania, trzeba rozróżnić dwie sytuacje: kiedy wspólnota mieszkaniowa zatrudnia osobę fizyczną (np. na podstawie umowy zlecenia) od sytuacji, gdy wspólnota mieszkaniowa zawiera z innym podmiotem gospodarczym umowę (np. umowę zlecenia). Jeżeli wspólnota mieszkaniowa podpisuje umowę z...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Roczną prenumeratę miesięcznika "Doradca prawny w zarządzaniu nieruchomościami"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy