Dołącz do czytelników
Brak wyników

Zagadnienia budowlane

14 maja 2019

NR 125 (Maj 2019)

Pozwolenia na wymianę okien

0 37

Czy w przypadku wymiany witryn okiennych i drzwi do lokalu trzeba wystąpić o pozwolenie na budowę? Czy należy gdzieś to zgłosić?

Dwa rodzaje nieruchomości

Warto zwrócić uwagę, że we wspólnocie mieszkaniowej są dwa rodzaje nieruchomości. Nieruchomość wspólna zarządzana przez wspólnotę – co do której wszelkie decyzje podejmuje wspólnota mieszkaniowa i wyodrębnione lokale mieszkalne – co do których wszelkie decyzje podejmują ich właściciele. Jak stanowi art. 3 ust. 2 ustawy o własności lokali, nieruchomość wspólną stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali. Niewątpliwie drzwi wejściowe do lokalu i okna w lokalu znajdują się na granicy między danym lokalem a nieruchomością wspólną, jednak z definicji tej wynika, że służą wyłącznie do użytku właścicieli poszczególnych lokali i stanowią część lokalu.
 

Uwaga

Niewątpliwie drzwi wejściowe do lokalu i okna w lokalu znajdują się na granicy między danym lokalem a nieruchomością wspólną, jednak z definicji tej wynika, że służą wyłącznie do użytku właścicieli poszczególnych lokali i stanowią część lokalu.

 

Decyzja w sprawie wymiany drzwi i okien w lokalu należy do wyłącznych kompetencji właściciela lokalu. Inne zakwalifikowanie np. drzwi...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Roczną prenumeratę miesięcznika "Doradca prawny w zarządzaniu nieruchomościami"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy